مقالات زندگی موفق

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

احضار ارواح:

احضار ارواح:
در سال 1848 میلادی تفكر احضار ارواح در امریكا انتشار یافت و از آنجا به قاره اروپا و بقیه جهان گسترش یافت . كتا بهای زیادی در این زمینه تالیف شد وبصورت علمی مستقل در آمد ودر دانشگاهها تدریس می شد .معتقدان به این علم ادعا دارند كه توسط این علم انسان قادر است كه از عالم برزخ ارواح را هر زمان كه خواسته باشد احضار كند وبا آنها گفتگو نماید واز نحوه زندگی آنها بپرسد ومعتقدند كه به دو صورت می شود با ارواح ارتباط بر قرار كرد و آنها را احضار نمود : 1- روح در جسد فرد وسیط حلول میكند ,2-روح بصورت همان شخصی كه این روح متعلق به او بوده است  متجسم می شود .
اما در كتاب الله و سنت رسول الله هیچ نوع مدرك و دلیلی كه دال بر امكان احضارباشد نیست . همچنین در كتاب الله وسنت اشاره نشده كه با دعا , ورد , سحر و جادو  وبا آیات قرآن ویا به طریقه  دیگری می توان روحی را احضار كرد یا آن را مطیع  وفرمانبدار نمود .چیزی كه شرعا ثابت است این است كه بعد از مرگ  , روح وجود وبقاء دارد واز بین نمی رود . زمانی كه از بدن جدا می شود در عالمی دیگر غیر از عالم دنیا كه با آن ما نوس می گردد به نام عا لم برزخ داخل می شود و تحت قوانینی جدید قرار می گیرد و امكان باز گشت آن به دنیا وجود ندارد .الله تبارك و تعالی می فرمایند : {ومن وراء هم برزخ الی یوم یبعثون } [ مؤمنون:100] در پیش روی ایشان جهان برزخ است تا روزی كه بر انگیخته می شوند .برزخ به معنی حایل و مانع است یعنی در جلو ی آنها همچون حائل و ما نعی است كه آنها را از رجوع به دنیا باز می دارد. در عالم برزخ روح فرد كافر , مشرك وگناهكار با انواع عذابها  مواجه است . الله تبارك الله در مورد ارواح  آل فرعون می فرماید :{ النار یعرضون علیها غدوا  و عشیا } [غافر: 46] (در عالم برزخ ) آتش دوزخ بامدادان  وشامگاهان به آنها عرضه می شود.
اما روح افراد مؤمن ، صالح و نیكوكار در نعمت ، رفاه و آسایش قرار دارد.{و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیا، عند ربهم یرزقون } [آل عمران :169]؛ كسانی را كه در راه خدا كشته می شوند ، مرده مشمار ،بلكه آنان زنده اند و بدیشان نزد پروردگارشان روزی داده می شود .پس كسی كه در قبر و عالم برزخ معذب است چگونه می تواند از جلوی عذاب دهندگان فرار كند یا از آنها اجازه بگیرد و به این دنیا بیاید و تقاضای احضاركنندگان را پاسخ بگوید و به سؤالات آنها پاسخ دهد.
یا كسی كه در عالم برزخ مورد لطف و عنایات خداوند قرار گرفته چگونه نعمتها را رها می كند تا به حواسته احضاركنندگان جواب مثبت بدهد .
پس علم احضار ارواح كه در جهان رایج است و معتقدند با آن می توانند بیماران را معالجه كنند و مشكلات دنیوی را حل كنند ،بی اساس و باطل است و باعث تزتزل عفاید مردم می گردد و مردم را به سوی بی دینی سوق می دهد و آنها را وسوسه می كند تا از مردگانی كه صدها سال قبل مردهاند كمك یاری بجویند .در حالیكه در هر حال باید اعتفاد ، یقین و توكل مردم به خدا وند باشد كه بر طرف كننده تمامی مشكلات است . {و من یتوكل علی الله فهو حسبه} [طلاق:3] هر كس بر خداوند توكل كند (و كار و بار خود را بدو واگذارد) خداوند او را كافی است .  كسانی كه از خدا و قرآن رو گردانی كنند و از قرآن هدایت و راهنمایی نگیرند گمراه می گردند و شطان قرین آنها می شود و شیطان بد هم نشینش است {و من یعش عن ذكر الرحمن نفیض له شیطانا فهو له قرین } [زخرف:36] ؛ هر كس كه از یاد خدا غافل و روگردان شود،   اهریمنی همواه همدم وی می كردد (