تبلیغات
مقالات زندگی موفق - چگونه با مرگ عزیز کنار بیایم
مقالات زندگی موفق

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

چگونه با مرگ عزیز کنار بیایم

مرگ عزیزان از جمله اتفاقات ناگوار زندگی هر انسانی است. انسان طوری آفریده شده که بدون داشتن رابطه با دیگران نمی تواند زندگی کند و هنگامی که بر اثر یک تصادف یا در گذر ایام یکی از این رابطه ها به مرگ بینجامد، تاثیرات شگرفی را در روحیه فرد می گذارد. واکنش آنی افراد پس از شنیدن خبر مرگ نزدیکان به ویژه اگر فوت ناگهانی و غیرمنتظره باشد، اغلب با شوک و ناباوری همراه است. البته همه افراد به طور یکسان مراحل سوگواری را نمی گذرانند به طوری که ممکن است ماه ها و سال ها طول بکشد تا فردی به زندگی عادی بازگردد.
    چند روز اول مرگ یک عزیز، روزهای سخت و پرفشاری است. اطرافیان گریه می کنند و سعی در آرام کردن و تسلی دادن به یکدیگر دارند. مراسم مختلفی برگزار می شود، دوستان و نزدیکان و اهل فامیل جمع می شوند تا خانواده غمزده خود را تنها و بی کس احساس نکنند و به نوعی فشار روحی آنان تخلیه شود بماند که مراسم سوگواری باتوجه به خاستگاه قومیتی متفاوت است.بر این اساس افراد درمقابل مرگ عزیزان هم موضع گیری های متفاوتی می کنند بعضی ها غمگین می شوند، بعضی دیگر نگران یا حتی بعضی ها به شدت می ترسند، شوکه شوند، گیجی و سردرگمی یا بهم ریختگی ذهنی، فاصله گیری از اجتماع، احساس پوچی و بی پناهی و خالی شدن از درون از جمله تصوراتی است که بعد از مرگ عزیزان در افراد تجلی پیدا می کند.به گفته کارشناسان در این شرایط روحی بعضی ها دوست دارند از دیگران فاصله بگیرند تا با خاطرات فرد از دست رفته دوران را بگذرانند. بعضی دیگر آنقدر افسرده می شوند که از همکاران و حتی از محیط هایی که با عزیز از دست رفته سپری کرده اند دوری می کنند تا عزیز خود را به یاد نیاورند در شرایط بسیار حاد هم بعضی از افراد به قرص های خواب آور یا الکل و مواد مخدر رو می آورند و با مصرف این مواد می خواهند خود را تسکین دهند. بعضی ها هم سعی می کنند برای تسکین آلام خود، دلمشغولی های خود را افزایش دهند، خود را در کار غرق کنند، اما همه این کارها مسکنی زودگذر است شاید هم تقلایی بی حاصل...
    سعید برومند روانشناس اجتماعی و پژوهشگر می گوید: غم و اندوه واکنشی از سمت سیستم عاطفی است و وقتی بروز می کند که ما فقدان و از دست دادن چیزی یا شخص ارزشمندی را تجربه کنیم. بنابراین چون فقدان ها و از دست دادن ها متنوع و متفاوت است، در بسیاری از موارد غم و اندوه دامنگیر ما انسان ها می شود و مثلاً حتی طلاق، دوری پدر و مادر و یا از دست دادن شغل یا قبول نشدن در یک آزمون هم ما را اندوهگین و غصه دار می کند.
    وی می افزاید: اندوه و غم درمورد از دست دادن عزیزان قسمتی از فرایند به حساب می آید. این فرایند به زمان احتیاج دارد و ترمیم روحیه بازماندگان معمولاً به تدریج صورت می گیرد. نحوه بروز این غم و اندوه به شرایط فرد بازمانده و رابطه او با عزیز از دست رفته و حتی شرایطی که در آن مرگ رخ داده بستگی دارد.
    اما آنچه که اکثر کارشناسان و روانشناسان به آن اعتقاد دارند این موضوع است که به هرحال بیان و بروز احساسات ناشی از غم و اندوه است که باید حتماً انجام شود، چه در خلوت و چه در حضور جمع، تفاوتی ندارد، فقط باید از شر غم و اندوه راحت شد. در این شرایط بعد از گذشت چند هفته فرد بازمانده احساس سبکی می کند و حتی می تواند تا حدی فعالیت های عادی خود را از سر بگیرد، اما در غیر این صورت فرایند غم و اندوه همچنان با او خواهد بود و ادامه پیدا می کند و ممکن است عواقب ناگواری را در پی داشته باشد.
    چرخ نیلوفری متوقف نمی شود
    آن چیزی که در لحظه مرگ یک عزیز در لحظه اول بر ذهن اطرافیان مستولی می شود این فکر است که افراد پس از مرگ عزیزی فکر می کنند دیگر نمی توانند ادامه دهند. به اعتقاد بسیاری در این واکنش، طبیعی است، اما از سوی دیگر باید زندگی کرد و با مساله کنار آمد. باید با این فکر خود را تسکین داد که فرد فوت شده در جهان دیگری وارد شده که شاید شیرین تر و بهتر از حال کنونی او باشد.
    شواهد نشان می دهد معمولاً وقتی یک فرد سالخورده که مدت زیادی در بستر بیماری بوده است، بمیرد تحمل داغش از زمانی که کودک یا جوانانی به طور ناگهانی و تصادفی می میرد کمتر است و قرار گرفتن افراد درحالت دوم گاه افراد را تا سرحد مرگ و اقدام به خودکشی و دیوانگی هم پیش می برد.
    چرا که جای خالی عزیزی که ناکام دنیا را وداع گفته همواره در زندگی احساس می شود، در این مواقع کارشناسان روانشناسی معتقدند که می توان از رفتار کسانی که در موقعیت مشابه شما قرار گرفته بودند و توانستند خودشان را خوب حفظ کنند الگوبرداری کنید و کاری را بکنید که احتمال موفقیتتان در آن بیشتر است.
    وقتی پدری یا مادری فوت می کند به نوعی پیوند با گذشته قطع می شود، وقتی همسری از دنیا می رود پیوند با حال قطع می شود، اما وقتی فرزندی از دست می رود پیوند با آینده مخدوش می شود، بخش ناگزیری از زندگی حذف می شود و اندوه و غصه تنها روش طبیعی برای رسیدن به آرامش است، چرا که آرزوها، تمناها و همه رؤیاهایی را که والدین خود به آن دست نیافته اند در وجود نازنین فرزندی، ساری و جاری می بیند که اکنون تنهایشان گذاشته و همه آن رؤیاها را با خود به گور برده است.
    رابطه والدین با فرزند هم از نظر جسمی و هم از نظر اجتماعی یا روانی کاملاً در مقایسه با سایر روابط انسانی منحصر به فرد است. پدر و مادر به سختی می توانند زندگی خود را بدون فرزند دلبندشان از سر بگیرند. به باور عموم مردها معمولاً سخت، مانند سنگ به نظر می رسند که دیگران می توانند به آنها تکیه کنند و از آنها حمایت بجویند.
    این باور معمولاً باعث می شود مردها اندوه خود را پنهان نگه دارند، اما زن ها معمولاً احساسات خود را بی پرده بروز می دهند. درک تفاوت غصه خوردن در زن ها و مردها باعث می شود فکر نکنیم یکی از والدین کمتر یا بیشتر از دیگری رنج می کشد و غصه می خورد، بلکه هر دو از مرگ پاره تن خود رنج می برند و روز به روز تحلیل می روند این موضوع حقیقی کتمان ناشدنی است.روانشناسان در زمانی که یکی از پدر و مادر داغ فرزندشان را بر پیشانی نشانده اند توصیه می کنند که همسران از هم در چنین شرایطی انتظار نداشته باشند فکر هم را بخوانند، به عبارت دیگر همسران با خود اینطور اندیشه کنند که او نمی داند شما به چه چیز احتیاج دارید مگر اینکه خودتان به او بگویید. هرکدامتان باید احساسات آن دیگری را بپذیرید و این احساسات را معقول و موجه بدانید حتی اگر آنها را به تمامی درک نکنید. درک متقابل در این شرایط و استفاده از مشاوره در بهبود شرایط دو طرف بسیار مؤثر است.
    فاطمه عالمی مشاور خانواده می گوید: از زمانی که به عنوان مشاور فعالیت می کنم کمتر دیده ام که افراد به دلیل اندوه و غم از دست دادن عزیزی به مشاوره بیایند و تصور می کنند که خودشان می توانند با قضیه کنار بیایند درحالی که یک انسان آگاه بهتر می تواند کمک کند.
    وی می افزاید: درصورتی که دوره اندوهگینی افراد داغدیده چهارماه یا بیشتر به طول بینجامد و مانع از این شود که فرد فعالیت های عادی زندگی را از سر بگیرد و این مساله به مرور زمان بر روی تمرکز، خواب، خوراک و اجتماعی بودن اثر داشته باشد، فرد باید به یک مشاور مراجعه کند. چرا که ادامه دادن زندگی به این صورت ممکن است حتی به خودکشی و آسیب به خود بینجامد یا حتی اگر هم به این مراحل بحرانی نینجامد ممکن است فرد را در افسردگی فرو ببرد، موضوعی که حتی خود فرد سوگوار، ممکن است از آن بی اطلاع باشد.
    راهی برای بازگشت به زندگی
    معمولاً در مراسم سوگواری اطرافیان به فرد داغدیده القا می کنند که کمتر گریه کند و زیاد خود را اذیت نکند درصورتی که به اعتقاد روانشناسان یکی از راه های بازگشت افراد به زندگی عادی تخلیه احساسات و تاملات روحی است.شخص داغدیده باید احساسات خود را بروز دهد و به جای نگه داشتن بغض در گلو، آزادانه اشک بریزد. از آنجا که در جامعه ما ابراز احساسات برای زنان آسان تر است، بنابراین فایق آمدن بر غم و اندوه ناشی از مرگ به خصوص از دست دادن همسر برای مردان دشوار تر است.روانشناسان راهکارهای مختلفی را برای تسکین فرد داغدیده مؤثر می دانند. به عنوان مثال معتقدند به فرد داغدیده اجازه دهید هرچقدر که دوست دارد گریه کند، اگر موزیک با موضوع خاصی فرد را به یاد عزیزش می اندازد و باعث ناراحتی و حتی گریه می شود تعجب ندارد، چون طبیعی است. به مرور زمان این حالات تضعیف می شود.
    همچنین باید به فرد داغدیده اینگونه القا شود که بازگشت به زندگی طبیعی به این معنا نیست که عزیز از دست رفته را فراموش کرده است و به او یادآوری کنند که عشق به او در وجودش است، پس اصلاً مهم نیست دیگران چه می گویند.
    فرد باید موقعیت جدید را شناسایی و سعی کند با آن خو بگیرد. مهارت ها، عادات روزمره، نقش ها، مسئولیت ها، اتکا به نفس، پیش فرض ها و تغییراتی که تحت تاثیر فقدان عزیز از دست رفته ایجاد شده همه این تجربه های جدید را با روی باز بپذیرد و به راه های متعددی فکر کنید که می توانید از این چالش موفق بیرون بیایید از راهکارهای تک بعدی بپرهیزد و فعالیت های ذوقی را دنبال کند، خود را با کارهای هنری مشغول کند تا به مرور از تالمات او کاسته شود.
    علی فرهادزاده، جامعه شناس و محقق معتقد است: معمولاً کسانی که همسرشان را از دست داده اند همگی بر اهمیت روابط غیرشخصی برای خو گرفتن به شرایط جدید تاکید دارند. چرا که این فعالیت از نظر روحی بسیار به فرد کمک می کند و باعث می شود آلام فرد کاهش پیدا کند، از این راه فرد خود را در میان روابط اجتماعی قرار می دهد و غصه هایش کمتر به سراغش می آید. منظور از روابط غیرشخصی هم قرار گرفتن در سایر نقش های فرد است، مثل نقش پدر بودن، برادر بودن، همکار بودن و...
    وی می افزاید: خانواده و مخصوصاً دوستان بسیار نزدیک در تسکین غم های افراد داغدیده تاثیر بسیار سودمندی دارند، چرا که گاهی اوقات افراد ترجیح می دهند که با دوستان قدیمی و نزدیک خود درددل کنند بنابراین چند دیدار هفتگی با دوستان و گشتن و گذراندن وقت با آنها در بالا بردن روحیه و برگشت افراد داغدیده به زندگی عادی سهم به سزایی را ایفا می کند.
    طول زندگی با زمان اندازه گیری نمی شود، بلکه با اتفاقاتی که در آن می افتد سنجیده می شود. صبر و تحمل کمک می کند این فرایند آسان تر بگذرد و اجازه بروز احساسات بدون قضاوت کردن درباره آنها کلید رهایی از اندوه است. مطمئناً هیچ کس قادر نخواهد بود مسیر زندگی و اتفاقاتی که برای او قرار است بیفتد را خود انتخاب کند و کسی هم نمی تواند ادعا کند که می توان با همه یا قسمتی از این راهکارها داغ عزیز را فراموش کرد، چرا که تا برای یک فرد این اتفاق نیفتد نمی توان برای افراد داغدیده نسخه نوشت، اما مهم ترین چیزی که در غم از دست دادن عزیزی تسکین دهنده است این است که ما خود چگونه می خواهیم با آن مرگ روبه رو شویم، باید تصمیم خود را بگیریم که ما جزو گروهی هستیم که مرگ را پایان یک زندگی شیرین می دانند یا با مولانا هم عقیده ایم و مرگ را شادی برای زندگی ابدیت به حساب می آوریم؟
گردآوری:http://4vesal.mee.ir/

How to Cure Hemorrhoids at Home Fast
جمعه 25 مرداد 1398 09:45 ب.ظ
Its not my first time to pay a visit this site, i am visiting this site dailly and
take pleasant data from here every day.
Irritate hemorrhoids
شنبه 19 مرداد 1398 11:11 ق.ظ
Thanks in support of sharing such a pleasant thought, article is nice, thats why i
have read it fully
How to Prevent Hemorrhoids
پنجشنبه 17 مرداد 1398 08:50 ق.ظ
This article will help the internet users for creating new web site
or even a blog from start to end.
How to Shrink Hemorrhoids
پنجشنبه 17 مرداد 1398 08:36 ق.ظ
I like the valuable info you provide in your articles.
I'll bookmark your blog and test again right here regularly.
I'm rather certain I'll be told many new stuff right right here!
Best of luck for the next!
How to Cure Hemorrhoids
سه شنبه 15 مرداد 1398 04:03 ب.ظ
I could not resist commenting. Very well written!
How Do You Get Hemorrhoids
دوشنبه 14 مرداد 1398 03:01 ب.ظ
It's difficult to find well-informed people about this subject,
however, you sound like you know what you're talking about!

Thanks
How to Treat Hemorrhoids
دوشنبه 14 مرداد 1398 05:15 ق.ظ
Excellent website. Plenty of helpful info here. I am sending it to
a few buddies ans additionally sharing in delicious.
And naturally, thank you on your sweat!
Hemorrhoids Lifestyle Changes
شنبه 12 مرداد 1398 10:31 ب.ظ
Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of.
I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly don't know about.
You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect ,
people can take a signal. Will probably be back to get more.
Thanks
Cure Hemorrhoids Naturally
پنجشنبه 10 مرداد 1398 11:50 ق.ظ
Aw, this was an incredibly nice post. Taking a few minutes and actual effort to produce a top notch article… but what can I say… I put things off a lot and
don't manage to get nearly anything done.
hurtful hemorrhoids pain
دوشنبه 7 مرداد 1398 12:09 ق.ظ
I was recommended this website by my cousin. I'm not sure whether this
post is written by him as no one else know such detailed about my trouble.

You're amazing! Thanks!
hemorrhoids advice
یکشنبه 6 مرداد 1398 02:57 ب.ظ
I couldn't refrain from commenting. Well written!
Sexy Ass Cams
سه شنبه 28 خرداد 1398 02:19 ق.ظ
I do agree with all of the ideas you have presented in your post.

They're really convincing and will definitely work.
Still, the posts are very quick for beginners. May you please prolong them a little from subsequent
time? Thank you for the post.
acheter viagra en belgique
سه شنبه 21 خرداد 1398 06:38 ب.ظ

Hey there! I understand this is kind of off-topic but I needed to ask. Does operating a well-established blog like yours take a large amount of work? I'm completely new to blogging but I do write in my journal on a daily basis. I'd like to start a blog so I will be able to share my personal experience and views online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for new aspiring blog owners. Appreciate it!
Buy cialis online
شنبه 18 فروردین 1397 08:33 ق.ظ

Thanks a lot, Plenty of info!

cialis soft tabs for sale order cialis from india generic cialis levitra cialis sans ordonnance safe dosage for cialis cialis preise schweiz cialis price thailand cialis coupon does cialis cause gout buy cialis online
Online cialis
شنبه 4 فروردین 1397 08:01 ق.ظ

You actually expressed this terrifically.
we choice cialis pfizer india buy cialis uk no prescription cialis 5mg only now cialis 20 mg cialis side effects cialis dosage amounts cialis great britain cialis prezzo al pubblico cialis generico milano american pharmacy cialis
Buy generic cialis
دوشنبه 28 اسفند 1396 01:45 ب.ظ

You actually mentioned this effectively!
cialis cost cialis patentablauf in deutschland wow cialis tadalafil 100mg enter site 20 mg cialis cost buy cialis chinese cialis 50 mg precios de cialis generico cialis cipla best buy cialis online safe dosage for cialis
Where is the Achilles heel?
سه شنبه 17 مرداد 1396 04:46 ب.ظ
I feel this is one of the most important info for me. And i'm happy studying your article.
But want to remark on few common things, The web site taste is wonderful,
the articles is in point of fact great : D. Just right job, cheers
fastempathy1050.jimdo.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:58 ب.ظ
Can I simply just say what a relief to uncover someone who truly understands what
they're talking about on the internet. You actually realize how to bring
a problem to light and make it important.

A lot more people should read this and understand this side
of your story. I can't believe you are not more popular given that you definitely possess the gift.
What is the tendon at the back of your ankle?
شنبه 14 مرداد 1396 07:02 ق.ظ
I’m not that much of a internet reader to
be honest but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your website to come
back down the road. Many thanks
Foot Pain
شنبه 7 مرداد 1396 07:54 ب.ظ
Hi, yeah this article is really nice and I have learned lot of things from it concerning blogging.
thanks.
manicure
شنبه 9 اردیبهشت 1396 10:29 ق.ظ
I was able to find good advice from your blog articles.
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 03:12 ب.ظ
I absolutely love your website.. Excellent
colors & theme. Did you develop this amazing site yourself?
Please reply back as I'm planning to create my own blog and want to learn where you got
this from or what the theme is named. Kudos!
پنجشنبه 30 خرداد 1392 09:16 ق.ظ
من دارم از دوری عشقم میمیرم دلم براش خیلی تنگ شده همش فکر میکنم دروغه انگار یه تیکه از قلبم سر جاش نیست
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : رضا زردادی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • کدام مقالات بیشتر مورد نیاز شما میباشد
نویسندگان